Jared Diamond – Tüfek Mikrop ve Çelik

jared diamond - tüfek mikrop ve çelik

Neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi?” Bu basit sorunun ardında insanlığın MÖ 11.000’den günümüze tarihi gizli. Fizyoloji profesörü Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, sinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. İnsan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor… Biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, “Batılı” koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Yine de Derek sorun olacaktı. Daha doğrusu, onun açısından Jane sorun olacaktı. Dört gün önce Jane arayıp da Scarlett’la kavga ettiğini ve hemen yaşayacak yeni bir yer bulmak zorunda olduğunu söylediğinde, Madison onu hemen yanına taşınmaya davet etmişti -bir haftalığına, bir aylığına, bir yıllığına… ne kadar zamanlığma ihtiyacı olursa. Jane de minnede kabul etmişti. Madison istese daha iyisini yapamazdı ve o gün güzellik salonunda yaptığı yorumun sahiden bunu başlatan kıvılcım olup olmadığını merak etti.

Madison hemen Derek’i aramış, akıllarındaki belli bir kurgudan ötürü yayın şirketinin onu, Jane’in geçici olarak yanma taşınmasına izin vermeye zorladığını söylemişti. Jared Diamond – Tüfek Mikrop ve Çelik Pdf Kitap indir Derek başta memnun olmamıştı fakat Madison onu, bir süreliğine başka bir yerde buluşmanın sakıncası olmadığına ikna etmişti -Beverly Hills Hotel’deki eski süit’lerinde mesela- ve Derek razı olmuştu. Erkekler. Ona asla hayır diyemiyorlardı.

Ancak bu küçük yalan mutlaka ortaya çıkacaktı; eğer Jane birkaç haftadan ya da aydan daha uzun kalırsa… ya da Derek {Los Angeles Şekeriniizliyordu, daha doğrusu karısı Los Angeles Şekerini izliyordu ve Derek de sırf bu ona gizli bir heyecan verdiği için onunla birlikte izliyordu), Madisonla Jane’in ev arkadaşı olmalarıyla ilgili “belli bir kurgu” olmadığını eninde sonunda anladığında. Gerçi Jane’in onun dairesine taşınması, mükemmel bir sezon finali olurdu… değil mi?

PDF olarak indir.

Yandex Disk ile indir

bÖÖÖÖÖ!

Yorum Yapın.